Разходите за живот у нас растат бързо, изпреварвайки ръста на доходите ни, а това удря чувствително стандарта ни на живот. Липсата на предвидимост за енергийната обезпеченост на индустрията ни се оформя като икономически риск номер едно – при липса на сигурни доставки на газ може да се окаже нужно въвеждането на юридически “форсмажор”, за да няма тежки неустойки за неизпълнени поръчки за бизнеса.
Външната среда се промени негативно и много бързо, което ще повлияе сериозно на нашите партньори и външното ни търсене (износа), макар и с времеви лаг от няколко месеца. Мерките, които може да се вземат тук и сега (собствени научно-технически решения) и грешките, които може да се избегнат (ценови тавани) коментира икономистът Кузман Илиев в предаването „Дент започва“ по БНТ.

Кузман Илиев е икономически и политически анализатор, докторант по финанси и продуцент.
Темата на докторската му работа е в полето на банковото дело, паричната теория и финансовата икономика в катедра “Финанси и кредит” на Стопанска академия “Димитър А. Ценов“, Свищов. Лектор в дисциплина “Теория на парите”.
Магистър и по публичен мениджмънт от IEP Тулуза, Франция. Студент на годината на НБУ за 2009г. Автор и водещ на редица телевизионни предавания, като последният му проект е авторското предаване за икономика и политика „Плюс-Минус“ по Нова телевизия. Съосновател и изпълнителен директор на консултантската компания Кадре ЕООД. Продуцира първия български финансов трилър, който ще излезе по кината през есента на 2021г. Aвтор на книгата “Кой контролира парите ни?”